PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11084}
6,8 8 099
ocen
6,8 10 1 8099
7,0 11
ocen krytyków
THX 1138
powrót do forum filmu THX 1138

INSPIRACJE

użytkownik usunięty

Witajcie!

Po roku 1971 (z którego jest film THX) powstało wiele filmów gatunku SF. Ciekawsze i nudnawe, proste i filozoficzne, efekciarskie i oszczędne w efekty specjalne, z wizją mniej lub bardziej ponurej przyszłości (lub teraźniejszości równoległej).

Jak myślicie, jakie filmy czerpały i inspirowały się THX? Pewnie mogą to być jedynie nasze domysły i przypuszczenia. A może twórcy rzeczywiście coś "ściągnęli"?

Moje pierwsze drobne spostrzeżenie:

Strażnicy/funkcjonariusze - roboty to dla mnie pierwowzór (baaardzo podobny) cyborga T-1000 z "Terminatora 2" (jak już śmigał na motorku w kasku i goglach).

A Wy co znaleźliście?

Pozdrawiam i z góry dzięki za Wasze pomysły,

Oczywistą oczywistością jest, że Seksmisja ;]

stepenwolf

Mam wrażenie, że Seksmisja czerpała z bardzo wielu filmów. z "Ucieczką Logana" chyba na czele ;)

ocenił(a) film na 7

Equilibrium.

Sama historia bardzo przypomina "Wyspę" M. Baya. Poza tym "Equillibrium" K. Wimmera oraz "Ucieczka Logana" M. Andersona.

ocenił(a) film na 10
endrju_p_2

To raczej te filmy przypominają "THX 1138", a nie na odwrót :)

ocenił(a) film na 7
markcze

We włoskim filmie "Ucieczka z raju" z 1990 roku rozszerzono wątek wyjścia na powierzchnię ziemi.

ocenił(a) film na 8

Film THX inspirowany jest książkami "Rok 1984" Orwella i "Nowy Wspaniały Świat" Huxleya - kolejne filmy, podobne do THX nie są więc nim inspirowane, podobieństwo wynika z gatunkowego bycia antyutopią.

ocenił(a) film na 4
patryk_szymanski

"Film THX inspirowany jest książkami "Rok 1984" Orwella i "Nowy Wspaniały Świat" Huxleya - kolejne filmy, podobne do THX nie są więc nim inspirowane, podobieństwo wynika z gatunkowego bycia antyutopią"

A dokładnie mówiąc: dystopią.

użytkownik usunięty
deedee22

dokładnie, od razu mi się skojarzyło to z wizją Orwella :))

"The Island"

scena z zabiegami medycznymi dokonywanymi przez robotyczne wysięgniki na THX 1138 skojarzyła mi się z teledyskiem Chrisa Cunnighama do "All is full of love"

tipopo

Filmem zainspirował się także zespół Queen, tworząc w 1982 roku teledysk do piosenki "Calling all girls."

ocenił(a) film na 7

Beyond The Black Rainbow

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones